Spis treści
ToggleRozmowa rekrutacyjna po angielsku – jak się przygotować?
Rozmowa o pracę dla wielu osób jest bardzo stresującym doświadczeniem. Świadomość, że ma odbyć się w języku angielskim jest dodatkowym utrudnieniem, potęgującym strach przed tym wydarzeniem. Odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku może jednak pomóc nam się rozluźnić i odzyskać pewność siebie, a tym samym lepiej wypaść podczas rozmowy z rekruterem i odnieść upragniony sukces.
Chcąc dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej w języku angielskim, warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z firmą, do której aplikujemy. Wiele cennych informacji, takich jak historia firmy, zakres świadczonych przez nią usług czy kierunki jej rozwoju, można znaleźć, przeglądając stronę internetową przedsiębiorstwa. Przed rozmową rekrutacyjną po angielsku w szczególności warto zapoznać się z anglojęzyczną wersją witryny www i przyswoić słownictwo związane z branżą. Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się z obecną sytuacją firmy. Przeglądając prasę branżową, być może uda Ci się znaleźć informacje na temat bieżących wyzwań, z jakimi zmaga się firma. Odnosząc się do aktualnych wydarzeń, potencjalnie bardzo zyskasz jako przypuszczalny pracownik.
Przed rozmową o pracę warto także dokładnie przeanalizować dane zawarte w ogłoszeniu i zastanowić się, jakie wydarzenia z naszej dotychczasowej kariery stanowią nasz atut. Jeśli przykładowo już wcześniej mierzyliśmy się z podobnymi wyzwaniami, jakie czekają nas w nowym miejscu pracy, warto o tym wspomnieć rekruterowi, ponieważ możemy dzięki temu sporo zyskać w oczach potencjalnego pracodawcy.
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – od czego zacząć?
Interview po angielsku w różnych firmach może wyglądać inaczej. Niekiedy rekruter rozpoczyna rozmowę kwalifikacyjną w języku polskim i dopiero na pewnym jej etapie przechodzi do zadawania pytań po angielsku, by ocenić nasz stopień znajomości języka. Z kolei w innych firmach przeprowadza się całą rozmowę rekrutacyjną w języku angielskim. Niekiedy wynika to ze swoistej kultury firmy, w której ubiegamy się o stanowisko, innym razem z faktu, że na rozmowie jest obecny obcokrajowiec, którego nie chcemy wykluczać z udziału w konwersacji. W takich przypadkach dobrze być przygotowanym na swobodną wymianę zdań na temat pogody lub bieżących zdarzeń.
Pytania po angielsku na rozmowie rekrutacyjnej – najpopularniejsze zwroty
Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, trzeba być przygotowanym na pytania stricte branżowe, mające na celu sprawdzenie naszej wiedzy i doświadczenia w profesji. Niemniej można również wyróżnić typowe pytania po angielsku na rozmowie o pracę, tzw. pytania behawioralne, które padają na większości rozmów rekrutacyjnych i na które już wcześniej możemy przygotować sobie odpowiedzi. Do najpopularniejszych pytań na interview po angielsku należy zaliczyć:
- “Tell me about yourself.” – “Opowiedz coś o sobie.”
Mimo że to pytanie po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej brzmi niewinnie, kryją się za nim pytania o nasze doświadczenie zawodowe, zakres wykonywanych do tej pory obowiązków, najważniejsze osiągnięcia w dotychczasowej pracy i przyczynę zmiany stanowiska. Prosząc o kilka słów na nasz temat, pracodawca nie pyta, czym zajmujemy się w wolnej chwili, lecz o naszą historię zawodową i kompetencje. Przed rozmową o pracę po angielsku warto dobrze przygotować sobie odpowiedź na to pytanie, by mówić płynnie, konkretnie i rzeczowo. W odpowiedzi na to pytanie przydatne mogą okazać się takie zwroty jak:
- “So far…” – “Do tej pory…”
- “I have an experience as…” – “Mam doświadczenie jako…”
- “I’ve been working as…” – “Pracowałem/-am jako…”
- “I’ve always been interested in…” – “Zawsze interesowałem/-am się…”
- “Why should we hire you?” – “Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
To pytanie na rozmowie o pracę w języku angielskim daje Ci możliwość zaprezentowania siebie jako idealnego kandydata na dane stanowisko. Odpowiadając na nie, skup się na swoich atutach i osiągnięciach zawodowych. Postaraj się udowodnić rekruterowi, że firma zyska, zatrudniając Cię na dane stanowisko. W odpowiedzi na to pytanie przydatne mogą okazać się takie zwroty jak:
- “I’m a good team player” – “Świetnie pracuję w zespole”
- “I’m hard-working / trustworthy / easy-going” – “Jestem pracowity/-a / godny/-a zaufania / bezproblemowy/-a”
- “I perform well under pressure” – “Dobrze działam pod presją”
- “I’m a quick learner” – “Szybko się uczę”
- “Why do you want this job?” – “Dlaczego zależy Ci na tej pracy?”
To pytanie ma na celu sprawdzenie, czy włożyłeś trud w pozyskanie informacji na temat firmy oraz na ile jesteś zmotywowany, by Cię zatrudniono. Na tym etapie warto udowodnić rekruterowi, że doskonale wiemy, z jakimi wyzwaniami mierzy się przedsiębiorstwo i nie tylko damy radę im sprostać, lecz również zrobimy to pełni zaangażowania i ekscytacji. W odpowiedzi na to pytanie przydatne mogą okazać się takie zwroty jak:
- “I’m ready to take on more responsibility” – “Jestem gotowy/-a wziąć na siebie większą odpowiedzialność”
- “I think my skills are perfect fit for your team” – “Myślę, że moje umiejętności perfekcyjnie pasują do waszego zespołu”
- “I’m looking for the chance to progress” – “Szukam możliwości rozwoju”
- “I’m impressed by the development of your company” – “Jestem pod wrażeniem rozwoju waszej firmy”
Jak zwalczyć stres przed rozmową rekrutacyjną w języku angielskim?
Paradoksalnie im bardziej zależy nam na danym stanowisku, tym bardziej stresuje nas rozmowa o pracę, a więc tym gorzej możemy wypaść. Jak przezwyciężyć strach i wypaść korzystanie w oczach rekrutera?
- Trzymaj się faktów. Mimo że każdy z nas chce jak najlepiej wypaść na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku, naciąganie rzeczywistości w CV może skończyć się fatalnie. Kiedy fałszywe informacje wyjdą na jaw w trakcie rozmowy z rekruterem, możemy być pewni, że wymarzona posada przeszła nam koło nosa.
- Przećwicz rozmowę rekrutacyjną po angielsku w domowym zaciszu. Jeśli nie jesteś pewien, czy dasz radę przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w języku angielskim, spróbuj zrobić to na próbę w domu. Możesz poprosić o pomoc rodziców, rodzeństwo lub przyjaciół albo skorzystać ze specjalnych aplikacji lub kursów językowych. Warto także poćwiczyć mówienie na głos przed lustrem.
- Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku. Wcześniejsze przygotowanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania nie tylko pozwoli Ci usystematyzować informacje, które chciałbyś przekazać rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, lecz również umożliwi Ci wyłożenie wszystkiego w sposób spójny i rzeczowy. Nie zachęcamy jednak do uczenia się wypowiedzi na pamiętać, ponieważ późniejszy efekt może sprawiać wrażenie sztucznego, a w dodatku pod wpływem stresu łatwo się zaciąć, co również nie wygląda dobrze.
Najczęściej popełniane błędy na rozmowach o pracę po angielsku – przykłady
Podczas rozmowy rekrutacyjnej w języku angielskim nie trudno o gafy, które przekładają się na złe pierwsze wrażenie i działają na naszą niekorzyść. Do najczęstszych można zaliczyć:
- niepunktualność – z uwagi na możliwe korki uliczne i inne przeszkody, warto pojawić się w umówionym miejscu nieco wcześniej i poczekać na interview po angielsku. Spóźnienia nigdy nie wyglądają dobrze, tak więc lepiej samemu poczekać niż kazać innym czekać na siebie.
- niewłaściwy strój – stare powiedzenie “jak Cię widzą, tak Cię piszą” znajduje zastosowanie zwłaszcza w takich sytuacjach jak rozmowa o pracę. Poprzez strój okazujesz szacunek rekruterowi, a także prezentujesz swoje zaangażowanie i podejście do pracy. Wybierając się na rozmowę o pracę po angielsku, warto postawić na schludny, czysty, elegancki strój w stonowanych kolorach.
- krytyka poprzedniego miejsca pracy – takie zachowanie może tylko utrwalić potencjalnego pracodawcę w przekonaniu, że i jego firmę w przyszłości będziesz krytykował.
- nieodpowiedni język – przekleństwa, zbytnia poufałość oraz nadmierne używanie slangu i mowy potocznej zdecydowanie nie wyglądają dobrze podczas rozmów o pracę.
- brak odpowiedniego przygotowania – brak wiedzy na temat firmy i stanowiska, o które się ubiegasz jest przejawem braku profesjonalizmu i lekceważącego stosunku osoby ubiegającej się o posadę. Przed rozmową kwalifikacyjną warto wykazać minimum zaangażowania i przyswoić choćby podstawowe informacje o firmie dostępne na jej stronie internetowej.
Rozmowa rekrutacyjna w języku angielskim – jakie pytania zadać rekruterowi?
Na koniec rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku rekruter z pewnością zapyta, czy masz jakieś pytania. Dobrze jest przygotować sobie kilka kwestii, o które można zagadnąć w takiej sytuacji. Brak jakichkolwiek pytań mogłaby bowiem zostać potraktowana jako brak zaangażowania i chęci otrzymania stanowiska. Czego powinny dotyczyć Twoje pytania po angielsku na rozmowie? Zakresu obowiązków na stanowisku, o które się ubiegasz, kultury firmy czy wyzwań, z którymi obecnie się zmaga. Oto kilka przykładowe słownictwo na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku, przydatne w takich okolicznościach:
- “Could you describe the daily duties of this position?” – “Czy mógłbyś/mogłabyś opisać codzienne obowiązki na tym stanowisku?”
- “What benefits does the company offer?” – “Jakie korzyści oferuje forma?”
- “Is there an opportunity for professional development?” – “Czy istnieje szansa na rozwój zawodowy?”
Co jeszcze warto wiedzieć przed rozmową o pracę w języku angielskim?
- Nigdy nie mów po polsku w trakcie rozmowy o pracę w języku angielskim. Rozmowa rekrutacyjna po angielsku może stanowić swoisty egzamin językowy, dlatego za wszelką cenę musisz przezwyciężyć chęć posługiwania się językiem polskim w jej trakcie. Nawet jeśli zapomniałeś jakiegoś słówka, poszukaj synonimu lub wykorzystaj formę opisową. Uciekanie w język polski świadczy o niskim profesjonalizmie i jest zdecydowanie źle widziane.
- Jeśli masz profil na LinkedIn, sprawdź, czy ktoś z Twoich znajomych nie pracuje w firmie, w której ubiegasz się o stanowisko. Być może uda Ci się uzyskać kilka informacji, np. o kulturze organizacyjnej firmy lub innych kwestiach, które zaprzątają Ci głowę przed rozmową.
- Jeśli czegoś nie zrozumiałeś, nie bój się prosić o powtórzenie. Rekruterzy na ogół są świadomi, że rozmowa o pracę w języku angielskim jest stresującym doświadczeniem. Tak długo jak będziesz grzeczny i profesjonalny, wszystko zostanie odebrane poprawnie.